Ozvučené město

Slyšeli jste někdy při chůzi po městě neobvyklé pípání, či začala najednou tramvaj, do které jste nastupovali mluvit a hlásit své číslo a směr?
Není to nic neobvyklého, to jen kolem prošel asi někdo nevidomý a měl u sebe vysílač VPN. Co to VPN je a k čemu slouží, o tom bude tento text.

co to je

VPN je zařízení, fungující v České republice a na Slovensku, které nevidomému usnadňuje orientaci, hlavně ve velkých městech. Jde o vysílač, kterým nevidomý vyšle povel, který je posléze přijat zvukovým majáčkem, namontovaným na významném orientačním místě.
Takovým místem může být budova, vstup do podchodu, eskalátor, nástupiště tramvaje či vlaku, či nějak významný objekt, jako je jízdenkový automat nebo infopanel.
Druhým použitím je aktivace hlášení na tramvaji, autobusu či trolejbusu, které nevidomému oznámí pomocí externího reproduktoru na vozidle číslo spoje, směr a konečnou zastávku. Pomocí VPN také nevidomý může řidiče upozornit, že nastupuje postižená osoba.

vzhled a varianty

VPN je krabička o velikosti krabičky od zápalek. Má šest tlačítek, každé plní jinou funkci.
Varianta VPN01, kterou tu popisuji je velice nenáročné zařízení, funguje na tužkové baterie a díky svým rozměrům se pohodlně vejde do kapsy u bundy či kalhot.
Je to zařízení asi i dost odolné, vysílač už mi několikrát spadl na zem a stále funguje.
Druhou variantou je VPN02, zabudovaná do slepecké hole. Nevýhodou je náchylnost na otřesy, kterým se při používání slepecké hole nevyhnete, moc nevidomých tuto variantu rádo nemá. Vysílač stojí 2600 Kč a hodně lidí si proto raději pořídí externí verzi, všichni víme, jak „rády“ finanční úřady poskytují jakékoliv příspěvky.

jak a kde funguje

VPN, externí verze, má šest tlačítek, jejichž funkci v krátkosti popíšu.

Číslo jedna aktivuje zvukový maják. Ten může buď pouze vydávat naváděcí zvuk, nebo přidat informaci, na jakém místě se nachází „vstup na nástupiště číslo jedna, severní podchod.“

Číslem dva se k prvotní krátké zprávě spustí nahrávka s delším popisem, u podchodů například informace o tom, kam a jak se dá z podchodu dostat.
Například, „Podchodem vlevo jdete na první nástupiště, podchodem vpravo vyjdete z nádraží. K navádění pomůže i vodící linie na podlaze.“ Tento popis není úplně správný, ale představu by jste si podle něj udělat měli.

Číslo tři aktivuje externí reproduktor na tramvaji, trolejbusu či autobusu a dopravní prostředek zahlásí číslo linky, směr a konečnou stanici.
Například, „linka číslo 1, směr Výstaviště, Bystrc Ečerova.“ Nevýhodu tady představuje občasná nefunkčnost, celé to závisí na informačním systému ve vozidle, který bývá občas porouchaný, nebo hlášení řidiči záměrně vypnou, nebo jej zapomenou zapnout.

Číslo čtyři řidiči oznámí, že nastupuje postižená osoba, v metru automaticky otevře dveře v celé soupravě a u nových typů tramvají vysune plošinu pro nástup. Pokud jste tedy na stanici metra v Praze najednou zaslechli, „otevření dveří aktivováno,“ jde právě o povel číslo čtyři z VPN.

Číslo pět aktivuje na přechodech zvukovou signalizaci červené či zelené na semaforu. Některé semafory přecházejí na tuto signalizaci na povel, protože si obyvatelé poblíž stěžovali na jejich neustálé klapání a to i v noci. Signalizace je ve výchozím stavu tedy vypnutá, pokud nevidomý aktivuje VPN, zapne se a zhruba po pěti minutách se opět vypne.

Šesté tlačítko využití nemá, výrobce uvádí rezerva, na co čeká nikdo neví. Možná to bude mít co dělat s novými informačními systémy na nádražích, o kterých se mi začínají donášet útržkovité informace. Mělo by se ukázat po novém roce.

Kde tedy, kromě tramvají a přechodů můžeme VPN využít? Vstupy do metra a eskalátory, informuje např. kam který eskalátor jede, pravý nahoru, levý dolů.
Vstupy na nástupiště vlakových nádraží, vstupy do odjezdové haly, dveře ČD infocentra, informační stojany, jízdenkové automaty.
Letiště V. Havla, vstupy k terminálům, veřejným toaletám, vstupy do odletové/příletové haly, vstupy na nástupiště autobusů před letištěm. Vše i anglicky, jediný případ u nás.
Vstupy do významných budov, Česká pošta, Národní banka.
Z majáčků se ve velkých budovách tvoří celé systémy, u dveří aktivujete jeden a pomocí výše zmíněného rozšiřujícího popisu se dostanete k dalšímu zvukovému majáčku.

závěr

Teď už víte, co je VPN a jak asi funguje. Česko a Slovensko jsou rarita, pokud vím, nic podobného nikde jinde nemají. Německo, Polsko, Rakousko takové navádění nemají, další země nevím, ale dosti o tom pochybuji.
Už velmi dlouho nevidomí v Česku VPN využívají a stále velká část vidící populace velice prapodivně kouká, když začne tramvaj mluvit a podobně.
A lidé koukali ještě více, když tramvaje mluvili a nevidomý nikde. Důvodem byl můj kamarád Stefansabo kterého VPN zaujala, půjčil si ji ode mě a sám brzy napíše vlastní článek, tentokrát z pohledu vidící osoby.
Pro mě je vysílač velmi užitečný, lidí se přeci nemusím pořád dokola ptát, kam tramvaj jede, co je to za číslo a jestli můžu přes přechod bezpečně přejít. Velmi tedy napomáhá samostatnému pohybu a orientaci.