Užitečné pomůcky pro zrakově postižené

Nejen počítače, mobily a tablety slouží nevidomým jako pomůcky při každodenních činnostech. Existuje i celá řada menších či větších zařízení, která zrakově postiženým usnadňují život při různých činnostech například v domácnosti.

Něco o těchto užitečných pomocnících sepsala již před delší dobou moje kamarádka Klára na náš společný blog Innereye

A jelikož je blog Innereye už docela dost dlouho daný k ledu, napadlo mě, že některé články včetně tohoto přesunu sem k sobě na blog.

Takže, co vše se vlastně dá v domácnosti nevidomé osoby najít? Je toho spousta, není tu vypsáno úplně vše, ale alespoň pro rámcovou představu by to postačit mohlo.

hodinky: Musíte uznat, že otravovat okolí otázkami pokaždé, když chcete vědět, kolik je hodin, je dosti nepraktické. Abychom si takovou obyčejnou věc, jako je čas, ohlídali sami, máme na to speciálně uzpůsobené pomůcky. První z nich je samozřejmě hlasový výstup v mobilním telefonu nebo v počítači. Ten nám přečte všechno, co se nachází na obrazovce, takže logicky i čas.

Další možností jsou hmatové hodinky. Od normálních náramkových hodinek se liší jen tím, že jsou možná trochu větší, mají odklopitelné vrchní sklíčko a místo číslic po obvodu ciferníku mají hmatové tečky. Existují i mluvící hodinky. Ty jsou digitální a čas vám mohou ohlásit anglicky, německy nebo polsky a můžete je používat i jako budík.

indikátor hladiny +indikátor světla: Je to taková malá víceúčelová krabička, z které vybíhají dva drátky ohnuté na stejnou stranu. Těmito drátky se pomůcka zavěsí za okraj nádoby, do které chceme něco nalít, a jakmile se nalévaná kapalina dotkne drátků, přístroj začne pískat, což signalizuje, že nádoba je plná.

Stejná krabička funguje i jako indikátor světla. Když stisknutím určitého tlačítka na krabičce zapnete hlásič světla, začne přístroj vydávat zvuk, při čemž platí, že čím vyšší zvuk, tím více světla je v místnosti.

Kuchyňské a osobní váhy: Další upovídané pomůcky. Váhu určitého předmětu / osoby vám ohlásí hlasovým výstupem, dokonce mluví česky.

Colortest Vypadá to trochu jako ovladač od televize. Když chcete zjistit přibližnou barvu určitého předmětu, namíříte colortest na předmět, stisknete tlačítko a přístroj vám ohlásí barvu. Dokáže i určit přibližný odstín (např. tmavě modrá).

Místo colortestu lze dnes velice dobře využít také aplikaci v iPhone, jmenuje se seeying AI, je od Microsoftu a kromě rozpoznávání barev umí také detekovat intenzitu světla, číst texty, rozpoznávat některé bankovky a detekovat objekty to vše za pomoci fotoapárátu.

kalkulačka: další poměrně velká a celkem i výřečná krabička. Existuje v anglické, německé i české verzi. Funguje prakticky stejně jako kterákoli normální kalkkulačka, jen s tím rozdílem, že vše čte pomocí hlasového výstupu. Nevýhodou je, že většina těchto kalkulaček umí jen základní matematické operace (sčítání, odčítání, násobení, dělení).

zdravotnické pomůcky – teploměr, tlakoměr a měřič cukru: Všechny tyto věci mají hlasový výstup. Existují v několika variantách, včetně té česky mluvící.

Existuje i mluvící digitální pásmo nebo třeba reliéfní krejčovský metr (s hmatovými značkami). Pravítka, úhloměry a kružítka jsou také reliéfní.

V poslední době rovněž zaznamenaly mezi nevidomými popularitu digitální záznamníky/přehrávače s hlasovým výstupem.

Pro ozvučení se zde nepoužívá metoda převodu textu na řeč, jako třeba na mobilech, ale jde o krátké zvukové nahrávky, které se přehrávají např. při pohybu po menu či při stisku tlačítek. Přirovnal bych to např. k hlášení na nádražích, kde jsou informace ohlašovány také pomocí těchto rozkouskovaných nahrávek.

V současnosti jsou dostupná zařízení společností Olympus a Eltrinex a přehrávače, na které lze instalovat alternativní opensource firmware rockbox.

Spoluautorkou textu je Klára Maršálková, bohužel žádný odkaz na osobní web či blog poskytnout jako zdroj nemohu.

Pokud by někoho zajímala kompletní nabídka všech pomůcek, co lze v česku sehnat, může navštívit jejich katalog na Webu tyflopomůcek